50 lat Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi
28 marca 1972 roku kilkunastu studentów łódzkich uczelni założyło Akademicki Klub Turystów Górskich. Dwa lata później nazwę tą zmieniono na obowiązującą do dzisiaj – Akademicki Klub Górski w Łodzi. Po pierwszym roku istnienia klub liczył już ponad 50 członków. W ogromnej większości byli to początkujący taternicy – świeżo upieczeni absolwenci kursów Koła Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Od 1976 roku Klub zrzeszony jest w Polskim Związku Alpinizmu. Głównym celem istnienia Klubu jest zrzeszanie ludzi interesujących się górami i wspinaniem. Klub aktywnie wspiera swoich członków i pomaga im realizować plany wspinaczkowe i wyprawowe.
Na kampingu Pierre d’Orthatz koło Chamonix w 1991 r. (fot. R. Błędowski)
Cele Klubu obejmują prowadzenie i rozwijanie działalności w zakresie alpinizmu (taternictwa), wspinaczki sportowej, alpinizmu jaskiniowego, narciarstwa wysokogórskiego i kwalifikowanej turystyki górskiej (Statut § 7). Zrzeszając osoby zainteresowane tego typu działalnością (Statut, § 8) Klub popiera, ułatwia i organizuje działalność sportową, turystyczną, szkoleniową i wyprawową swoich członków. Poza samą działalnością rekreacyjną i sportową działalność klubowa skupia się na organizowaniu wewnętrznego życia klubowego, zebrań, odczytów; współdziałanie z organizacjami i instytucjami zainteresowanymi sprawami alpinizmu; współpracę z placówkami naukowymi na polu zagadnień związanych z problematyką górską; propagowanie i popularyzowanie alpinizmu; inicjowanie i podejmowanie, z zachowaniem obowiązujących przepisów, innej działalności zmierzającej do realizacji statutowych zadań i celów Klubu; wykonywanie usług wymagających specjalistycznych umiejętności i wykorzystania sprzętu alpinistycznego; działalność w sferze publicznej w zakresie: ochrony i promocji zdrowia, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, działania na rzecz dzieci i młodzieży oraz upowszechniania kultury fizycznej i sportu; działalność w sferze publicznej z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego w obszarze związanym z celami Klubu; organizowanie, wspieranie oraz podejmowanie działań w zakresie ochrony przyrody, w tym edukacji ekologicznej oraz innych inicjatyw mających na celu zachowanie środowiska naturalnego w niepogorszonym stanie, związanych z terenami na których członkowie Klubu realizują działalność sportową i rekreacyjną.
Z okazji zbliżającego się 50-lecia naszego klubu przypominamy trzy wydane do tej pory Jubileuszowe Kroniki Klubowe, które stanowiły podsumowania kolejnych dekad działania Klubu.
Kronika AKG 1972-1992 https://archiwumgorskie.pl/sites/default/files/dokumenty-pdf/kronika_akg_1972-1992_nowa.pdf
Kronika AKG 1992-2001 https://archiwumgorskie.pl/sites/default/files/dokumenty-pdf/kronika_akg_1992-2001_nowa.pdf
Kronika AKG 2002-2012 https://archiwumgorskie.pl/sites/default/files/dokumenty-pdf/kronika_akg_2002-2012_nowa.pdf