Wprowadzenie do wystawy prac Samka Skierskiego

W tym roku mija 80 rocznica urodzin Samka Skierskiego, wyróżniającego się taternika i alpinisty pokolenia lat sześćdziesiątych. Samek ukończył z wyróżnieniem w roku 1968 Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizował się w grafice, rysunku i malarstwie. Jeszcze przed ukończeniem studiów wystawił swoje prace w Łodzi w roku 1967.
Wojciech Święcicki
niedziela, 11 wrz 2022

W tym roku mija 80 rocznica urodzin Samka Skierskiego, wyróżniającego się taternika i alpinisty pokolenia lat sześćdziesiątych. Wśród wielu ciekawych dokonań warto wymienić przejście wschodniej ściany Fleischbank drogą Dülfera w roku 1964 czy pierwsze polskie przejście drogi Cassina na Piz Badile w roku 1966. Dobrze zapowiadającą się karierę wspinaczkową przerwał tragiczny wypadek na wschodniej ścianie Mont Blanc w roku 1968. Więcej informacji można znaleźć w naszym archiwum w artykule Wspomnienie o Samku Skierskim.

Samuel Skierski

Samek ukończył z wyróżnieniem w roku 1968 Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizował się w grafice, rysunku i malarstwie. Jeszcze przed ukończeniem studiów wystawił swoje prace w Łodzi w roku 1967. Kolejne wystawy miały miejsce już po śmierci Artysty. Prace Samka były wystawiane w Warszawie, Zakopanem, Bielsku-Białej i ponownie w Łodzi. Udało nam się pozyskać do naszych zbiorów katalog z wystawy w Warszawie, który po dłuższych poszukiwaniach odnalazł wśród pamiątek rodzinnych Zbyszek Skierski, wieloletni prezes KW Warszawa, a prywatnie stryjeczny brat Samka. Zachęcamy do przejrzenia tego katalogu

Prezentowana przez Łódzkie Archiwum Wysokogórskie rocznicowa wystawa prac o tematyce górskiej ma przybliżyć młodszemu pokoleniu dorobek artystyczny Samka Skierskiego. W tym miejscu trzeba oddać honory nieżyjącemu już Markowi Grochowskiemu, serdecznemu przyjacielowi Samka i partnerowi ze wspólnych wspinaczek, który zdołał sporządzić dokumentację fotograficzną blisko setki różnych prac.

W zamyśle Mareczka było wydanie albumu z całym dorobkiem artystycznym Samka, ale jak to w życiu bywa, szczytna idea nie doczekała się realizacji. Pod koniec życia Marek przekazał większość prac Samka Skierskiego różnym instytucjom kultury. Część prac trafiła do Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, część do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, niektóre pozostały w rękach prywatnych. Sylwetkę Marka Grochowskiego można znaleźć w naszym archiwum. 

Ryszard Kowalewski (fot. Wojciech Święcicki)

Wstęp do naszej wystawy napisał Ryszard Kowalewski, wybitny taternik i alpinista lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych, którego kariera wspinaczkowa została uhonorowana w roku 2022 przyjęciem w poczet członków działającego we Francji, istniejącego od stu lat, elitarnego klubu GHM – Group de Haute Montagne.