O nas
Jesteśmy grupą ludzi, którzy swoją wiedzę i umiejętności wykorzystują, by ocalić od zapomnienia historię łódzkiego środowiska wspinaczkowego. Większość z nas wywodzi się z Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi (AKG), ale pracują z nami także osoby z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego (ŁKW) oraz osoby niezrzeszone. Jeśli masz stare zdjęcia górskie lub wspinaczkowe, znasz historie dotyczące działalności łódzkich wspinaczy i chcesz się nimi podzielić - skontaktuj się z nami. Jeśli interesuje Cię archiwistyka społeczna i chcesz do nas dołączyć - czekamy na Ciebie.
Chcielibyśmy wspólnie opowiedzieć pewien fragment historii łódzkiego środowiska wspinaczkowego, sięgając do różnych będących w posiadaniu wspinaczy zdjęć, przedmiotów oraz wspomnień z nimi związanych. Interesuje nas rozwój technologii wspinaczkowej i po części przez ten pryzmat przyglądamy się dynamice wyłaniającego się i rozwijającego środowiska Łódzkich wspinaczy kilku generacji. Nasze działania prowadzimy trójtorowo. Po pierwsze, digitalizujemy zbiory starych fotografii górskich, po drugie zbieramy stary szpej, po trzecie spotykamy się z członkami łódzkiego środowiska wspinaczkowego, rejestrując te spotkania na pamiątkę oraz po to by inni, młodsi wspinacze też mieli szansę poznać nestorów naszego łódzkiego środowiska wspinaczkowego.
Wiele pamiątkowych zdjęć oraz elementów sprzętu wspinaczkowego leży w domach skazana na zapomnienie lub pamiętanie przez garstkę osób. Czekany, dziabki, młotki, haki, liny i innego rodzaju sprzęt alpinistyczny, z którym wiążą się jakieś opowieści lub wspomnienia. Kiedy przeminą osoby pamiętające ich historie – zaginie również pamięć o ludziach i wydarzeniach z nimi związanych. Z punktu widzenia naszego środowiska wartością jest uchronienie ich przed zapomnieniem. Chcemy zachować pamięć o ludziach, rzeczach i zdarzeniach. Nasz projekt odnoszący się do zbiorowej pamięci górskiego środowiska łodzian jest początkiem Łódzkiego Archiwum Wysokogórskiego.