Film "Panku"

Krzysztof Pankiewicz (1951-2009) to znana postać łódzkiego środowiska wspinaczkowego - wybitny taternik i alpinista, wytrwały himalaista, wspinacz sportowy, aktywnie działający w Łódzkim Klubie Wysokogórskim, rozpoznawalny zarówno przez starsze jak i młodsze pokolenie wspinaczy. „Panku” uczestniczył we wszystkich przełomowych zmianach, jakim podlegał świat wspinania. Nie ominęła go żadna innowacja, ani żaden nowy kierunek działalności górskiej i wspinaczkowej. Odkąd zaczął się wspinać w 1971 roku przez dwie dekady lokując się w ścisłej krajowej czołówce ze swoimi pierwszymi przejściami lub wybitnymi powtórzeniami dróg w Tatrach, Dolomitach, Alpach, Kaukazie i górach Synaju – uczestniczył zarówno w działalności taternickiej, alpejskiej jak i himalajskiej. Brał udział w wielu wyprawach w Pamir, Himalaje i Karakorum (Kangczendzonga i Nanga Parbat zimą, trzy razy Manaslu, Makalu, na K-2 osiągnął 8100 m). Intensywnie wspinał się także w skałkach, a gdy tylko pojawiły się pierwsze zawody wspinaczkowe – również aktywnie w nich uczestniczył startując we wspinaczce na czas - na przełomie lat 70. i 80. zdobywał wielokrotnie Mistrzostwo Polski w tych zawodach. Był wreszcie postacią, która imponowała i inspirowała.

W listopadzie 2018 roku skontaktowała się z nami Ewa Szcześniak z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego z propozycją upamiętnienia Krzysztofa Pankiewicza w dziesiątą rocznicę jego śmierci. Podjęliśmy to wyzwanie i od grudnia 2018 r. zaczęliśmy przygotowywać się do realizacji tego projektu. W dniach 18-19 maja 2019 r. z okazji 10 rocznicy śmierci Krzyśka jego przyjaciele, koledzy klubowi i partnerzy zorganizowali w Morskim Oku spotkanie wspominkowe. Łódzkie Archiwum Wysokogórskie zostało zaproszone przez organizatorów by móc się spotkać z partnerami od liny Krzysztofa. Przed naszymi kamerami stanęli: Andrzej Marcisz, Aleksander Warm, Zbigniew Trzmiel, Ludwik Wilczyński oraz Piotr Panufnik. W lipcu odwiedziliśmy z kamerą Zbigniewa Wacha, a w grudniu żonę Krzysztofa, Ewę Panejko-Pankiewicz. Udało nam się także porozmawiać Wojciechem Lederem i Andrzejem Pilarczykiem - partnerami wspinaczkowymi Krzyśka. W wywiadach zależało nam na opowieściach o najważniejszych wspinaczkach, ale także na wspomnieniach o tym jaki był Krzysiek jako partner i jako człowiek. Naszym celem było stworzenie dokumentu upamiętniającego sylwetkę „Panka” i jego rolę w środowisku wspinaczkowym.

Bardzo ważną częścią pracy nad filmem było sięgnięcie do materiałów archiwalnych - pamiątkowych zdjęć, które pozyskaliśmy od naszych rozmówców oraz kolegów Krzyśka. Do tego projektu zostało zeskanowanych 614 fotografii, które staraliśmy się ożywić w naszym filmie. Efektem naszych prac jest krótkometrażowy dokument(32 minuty) zatytułowany „Panku” w reżyserii Emila Palenicy. Producentem filmu jest Akademicki Klub Górski w Łodzi. Większość pracy nad filmem została wykonana wolontaryjnie przez nasz zespół. Jednak część prac wymagała finansowania. W tym celu uruchomiliśmy zrzutkę: https://zrzutka.pl/54wjtx, dzięki której udało nam się zrealizować produkcję.

Premiera filmu została zaplanowana wrzesień 2020 r. i będzie miała miejsce w trakcie Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku. Film został zgłoszony do konkursu.

Zespół

Anna Kacperczyk Marcela Paniak Emil Palenica Paweł Pustelnik Wojciech Święcicki Tomasz Papszun

Wsparcie techniczne i merytoryczne

Jan Fijałkowski Ewa Panejko-Pankiewicz Władysław Niewiarowski Andrzej Pilarczyk Andrzej Marcisz Aleksander Warm Ludwik Wilczyński Zbigniew Trzmiel Piotr Panufnik Wojciech Leder Zbigniew Wach